0554 122 55 27

Çocukların Dünyası Danışmanlık

Acı bir gerçek olan DEPREM i çocuklara nasıl anlatmalıyız?
Ülkemiz 6 şubat tarihinde yaşadığımız iki büyük deprem ile oldukça büyük bir yara aldı.Depremi yaşayanların yanı sıra diğer vatandaşlar da ikincil derecede depremden etkilendi.


Birçok acı travmanın yaşandığı bu tehlikeli durum yetişkinlerin yanı sıra çocukları da büyük ölçüde etkiledi.Peki bu durumu çocuklara nasıl anlatalım,ne yapalım sorusunu çok fazla aldığım için bununla ilgili bir paylaşımda bulunmak istedim.

Deprem,sel,çığ… gibi olaylar doğal afetlerdir.Çocuklar bunlar gibi tehlikeli durumla karşılaştıklarında bunları anlamlandırmakta zorlanırlar.Yetişkinler gibi korkarlar ve bu durumla başa çıkmak onlar için daha zordur.Çünkü çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenirler fakat daha çabuk da unuturlar. Deprem insanlarda stres,kaygı,korku gibi durumlara neden olabilir.


Yaşanılan depremin büyüklüğü,hayatları üzerindeki etkisi farklılaştıkça çocukların bu duruma tepkileri de farklılaşır. Deprem olmadan öncesinde bu korku ile baş edebilmek  için; çocuklara bu durumun doğal bir afet olduğu,deprem anında neler yapması gerektiği anlatılmalıdır.Çeşitli önlemler almak çocukların kaygı düzeyini düşürmeye fayda sağlayacaktır.

Deprem gerçeğini yaşayan çocuklar için bununla baş etmek daha zordur.Bu durumda ebeveynlerin tepkileri çocuklar için çok önemlidir.Çocuklar bizim tepkilerimizden,konuştuklarımızdan oldukça fazla etkilenirler.

Bu noktada ebeveynlerin soğukkanlılığı çok önemlidir. Çocukları oldukça bu sohbetlerin dışında tutmak gerekir.Çocuğun işi oyundur. Nasıl biz bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyorsak işlerimize devam ediyorsak çocukların da hayata tutunması için onlara bol bol oyun oynayabilecekleri ortamlar yaratmak gerekir. Çocukların korkularının asla küçümsenmemesi gerekir.Sordukları sorulara mantıklı cevaplar vermek gerekir.Onlarla bol bol iletişime geçmeli,sohbet edilmelidir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz.